pl en

Ul. Solna - Poznań

System nawadniania dokorzeniowego RWS-BGX, ul. Solna w Poznaniu

Firma BONITA dostarczyła pierwszy w Polsce system nawodnienia dokorzeniowego zainstalowany przy ulicy Solnej w Poznaniu.

System znajduje się na pasie zieleni rozdzielającym jezdnie na odcinku pomiędzy alejami Niepodległości a Marcinkowskiego.

Po usunięciu paru starych drzew, których korzenie powodowały wybrzuszenie się asfaltu, teren ten został przekopany i zyskał zupełnie nowy wygląd. Posadzono 51 klonów platanolistnych oraz kilka grup niskich krzewów. Pod zadrzewieniami położono w sumie blisko dw tysiące metrów rur, które stanowią szkielet automatycznego systemu nawadniającego Rain Bird. System ten składa się z głowic deszczujących 1804. linii kroplujących oraz 104 urządzeń do nawadniania dokorzeniowego RWS-BGX, których pracą dyryguje sterownik DIALOG+.

Innowacyjne urządzenie do nawadniania dokorzeniowego RWS-BGX zapobiega usychaniu drzew, jak miało to miejsce dotychczas.

Wysychanie drzew to coraz częstszy problem, z którym przychodzi mierzyć się pracownikom Zarządu Zieleni Miejskiej w dużych miastach. Zalewanie miasta betonem i asfaltem powoduje brak dopływu powietrza i wody do strefy korzeniowej drzew. Ekstremalne upały w lecie i przesadne solenie ulic w okresie zimowym dodatkowo przyczyniają się do masowego usychania drzew.

Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie systemu nawadniania dokorzeniowego firmy Rain Bird. Umożliwia on życiodajnej wodzie, powietrzu oraz składnikom odżywczym przedostawać się przez stwardniałą glebę i wnikać bezpośrednio do systemów korzeniowych krzewów i drzew. Ma on zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest ograniczony dostęp wody i powietrza do korzeni drzew i krzewów, np. w miastach w obrębie ciągów komunikacyjnych przykrytych nawierzchnią asfaltową, brukiem lub płytami chodnikowymi.

Dlaczego warto zainwestować w system nawadniania dokorzeniowego?

  • zdecydowanie poprawia on warunki wegetacji drzew i krzewów w środowisku niekorzystnym dla ich prawidłowego rozwoju
  • pozwala na prawidłowy rozwój korzeni i ukierunkowuje je w głąb gruntu. Tym samym przeciwdziała uszkodzeniom (wysadzaniu) nawierzchni jezdni i chodników w bezpośrednim otoczeniu drzew, spowodowanym przez korzenie porastające w kierunku powierzchni ziemi
  • ułatwia uwalnianie nagromadzonych w otoczeniu korzeni gazów, które powodują naprężenia roślin
  • umożliwia skuteczne zasilanie drzew i krzewów nawozami oraz środkami pielęgnacyjnymi
  • pozwala na lepsze, skuteczniejsze wykorzystanie wody, a tym samym przynosi wymierne ograniczenie kosztów nawadniania
  • eliminuje widoczne i wpływające niekorzystnie na wygląd otoczenia elementy nawodnienia w przypadku zastosowania np. linii kroplujących, narażonych na dewastację
  • dzięki położeniu wszystkich elementów systemu pod ziemią i zabezpieczeniu ich trwałą pokrywą, jest on zabezpieczony przed wandalizmem

 

Budowa urządzenia RWS-BGX:

1 - krata o średnicy 10,2 cm

2 - dysza Rain Bird 1401

3 - system nawadniania dokorzeniowego RWS-BGX

4 - poziom gruntu

5 - element mocujący dyszę

6 - opcjonalnie: gruby żwit dla gleb piaszczystych

7 - złączka 1/2"

8 - kolanko 90° 1/2"

9 - 45-cm przewód połączeniowy SP-100

10 - kształtka SBE

11 - trójnik

12 - rurociąg zasilający

13 - koszykowy zbiornik o średnicy 10,2 cm

Partnerzy

Rain Bird Hunter Dosatron Nora Rivulis Irrigation Otterbine Astore Aquascape Engineers Palaplast Irritec

Nasza strona, by ułatwić korzystanie ze wszystkich funkcji, używa plików cookies. Korzystając z niego wyrażasz zgodę na używanie plików cookies zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Jeżeli nie zgadzasz się na to, zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Zamknij